webp چیست ؟

یک فرمت فایل تصویری است که توسط یک تیم متخصص و خبره در Google ایجاد شده است تا جایگزینی برای فرمت های JPEG، PNG و GIF باشد. این در حالی است که از فشرده سازی، شفافیت و انیمیشن ها نیز پشتیبانی می کند.

WebP برای اولین بار توسط Google در تاریخ 30 سپتامبر در سال 2010 به عنوان یک قالب جدید باز برای گرافیک های رنگی واقعی فشرده شده در وب اعلام شد و فایلهایی را تولید می کند که از پرونده های JPEG برای کیفیت قابل مقایسه با فایل های JPEG کوچکتر بودند.

این مبتنی بر فناوری بود که Google با خرید On2 Technologies به دست آورد.

به عنوان مشتق از قالب ویدیویی VP8 ، این یک پروژه خواهر به فرمت کانتینر چندرسانه ای WebM است.

نرم افزار مرتبط با وب تحت مجوز نرم افزار رایگان BSD منتشر می شود.

پشتیبانی مرورگر ها از WebP

برای اینکه بتوانید از تصاویر WebP در سایت خود استفاده کنید، مرورگر وب بازدیدکننده باید از آنها پشتیبانی کند.

تصاویر WebP توسط مرورگرهای محبوبی مانند:

  • کروم (رومیزی و موبایل)
  • فایرفاکس (دسکتاپ و موبایل)
  • مایکروسافت اج
  • iOS و macOS Safari (فقط macOS 11 Big Sur و نسخه های جدیدتر)
  • اپرا (رومیزی و موبایل)
  • در زمان نوشتن این مقاله، سافاری فقط تا حدی از تصاویر WebP پشتیبانی می کند.

اینترنت اکسپلورر همچنین فاقد پشتیبانی WebP است (اما Edge از WebP پشتیبانی می کند زیرا بر اساس Chromium است). با این حال، استفاده از اینترنت اکسپلورر در بین کاربران به کمتر از 1٪ کاهش یافته است.

در مجموع، حدود 95 درصد از کاربران اینترنت از مرورگری استفاده می کنند که از WebP پشتیبانی می کند. بنابراین، webp از پشتیبانی اکثریت مرورگرها برخوردار است، 5٪ باقیمانده نیز نمی تواند مشکلی برای استفاده از این فرمت در سایت ایجاد کند.

چرا باید از webp استفاده کنیم ؟

1- کاهش حجم فایل: فرمت webp با استفاده از الگوریتم فشرده‌سازی پیشرفته، حجم فایل‌های عکس را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

2- سرعت بارگذاری سایت: با کاهش حجم فایل‌های عکس، سرعت بارگذاری صفحات وب افزایش می‌یابد که این موضوع برای بهبود تجربه کاربری بسیار مهم است.

3- پشتیبانی از تصاویر شفاف: فرمت webp از تصاویر شفاف پشتیبانی می‌کند که در طراحی وب و ایجاد افکت‌های جذاب بسیار مفید است.

4- پشتیبانی از انیمیشن: فرمت webp از انیمیشن‌ها پشتیبانی می‌کند که در طراحی وب و ایجاد تجربه کاربری جذاب بسیار مفید است.

5- پشتیبانی از رنگ‌های بیشتر: فرمت webp از رنگ‌های بیشتری نسبت به فرمت‌های دیگر پشتیبانی می‌کند که در ایجاد تصاویر با کیفیت و جذاب بسیار مفید است.

آیا امکان استفاده از webp در رزبلاگ وجود دارد ؟

بله این امکان در رزبلاگ به صورت رایگان ارائه میشود و با فعال گردن این گزینه میتوانید تمامی عکس هایی که آپلود میکنید را به صورت خودکار به webp تبدیل کنید

برای فعال کردن این امکان به منوی دیگر امکانات گزینه آپلود فایل و تب تنظیمات مراجعه کنید و تصاویر به webp تبدیل شود به فعال کنید.

همچنین رزبلاگ ویژگی اضافه کرده است که بعد آپلود عکس های شاخص پست دو نسخه بندانگشتی (تصاویر کوچک) ایجاد میکند که از آن میتوانید در مواردی لیستی از پست ها نمایش میدهید استفاده کنید تا سرعت بارگزاری سایت شما را افزایش دهد.

برای آموش های بیشتر میتوانید به این پست مراجعه کنید.

آخرین آموزش های ارسال شده.